Po dvouleté „covidové“ vynucené přestávce se ve školním roce 2022 – 2023 opět rozjela činnost šachového kroužku na naší škole.

         Poprvé jsme se sešli 5.10. 2022. Začátky ovšem nebyly snadné. Někteří členové kroužku již ukončili svoji základní školní docházku, jiní odešli, po 5. resp. 7. třídě, na víceletá gymnázia a některé již šachy prostě přestaly bavit. Jinými slovy : z doby „předcovidové“ zůstali v kroužku jen dva šachisté, oba žáci 6.b. A tak jsme začali vlastně úplně od začátku.

         Díky pochopení a vstřícnosti tř.učitelky 6.b, Mgr.Moniky Doleželové, se scházíme každou středu v její třídě. Chtěl bych také zdůraznit fakt, že zásluhou jejich žáků Jakuba Hubála a Lukáše Vencálka šachy v jejich třídě fungovaly i v „covidových“ letech.

sachy 2 2023

       Dnes navštěvuje šachový kroužek celkem pravidelně 14 dětí, z toho je jich 5 ze 6.b! Z počátku jsme se zaměřili hlavně na teorii zahájení, pochopení hodnoty jednotlivých figur, rozebrání největších začátečnických chyb a později i na základní taktické obraty jakými jsou např.“vazba“ střelcem, „vidlička“ jezdcem, odtažný šach, útok proti bodu f7, f2 či matování těžkou figurou a prosazení postupu pěšce do „dámy“.

        Stále více se také zapojujeme do různých šachových akcí kolem nás.

       Většina členů kroužku se zúčastňuje Prostějovské šachové žákovské ligy, kde nejlepších výsledků dosahují J.Hubál, L.Vencálek a M. Buriánek. Všichni 6.b.

     26.1.2023 jsme se jako jediná škola z Prostějova zúčastnili Krajského přeboru školních šachových družstev v Olomouci, kde jsme se z 12 družstev, v kat.6-9.třída, umístili na 7.místě. Pořadí na 4-7. místě bylo velice těsné a 4.místo nám uniklo o jediný bod. Naše družstvo ovšem bylo daleko nejmladší v této kategorii. Bylo to naše první vystoupení na podobné akci a získali jsme cenné zkušenosti do příštího ročníku.

        Dne 11.2. se naši hráči J.Hubál-6.b, L.Vencálek-6b a O.Popelka-1.a zúčastnili i KP jednotlivců v šachu mládeže registrovaných hráčů.

         V současné době připravujeme v rámci kroužku zahájení Šachové olympiády na naší škole o Nejlepšího šachistu školy. Bude to dlouhodobý turnaj, kdy se utká každý s každým dvoukolově na 2x15 min. Zásluhou pochopení a podpory SRPŠ získá vítěz pohár, 3 nejlepší diplomy, medaile a každý účastník turnaje, který ho dokončí , bude odměněn navíc i věcnou cenou. Na turnaj jsou zváni ne jen členové šach. kroužku, ale i další žáci školy, kteří by se chtěli zdokonalit ve hře šachy a zahrát si uvedený turnaj. Začínáme v únoru 2023.

         Jak vidíte, šachový kroužek na ZŠ J. Železného znovu ožil, funguje a výkonnost i šachová síla jeho členů, se zase zvyšuje...

Karel MEISSEL

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.