Koncem minulého školního roku vyhlásila „ŠKODA AUTO“ pro žáky prvního stupně základních škol výtvarnou soutěž - „MLADÍ DESIGNÉŘI 2019“. Úkolem bylo namalovat nebo vymodelovat chytré autíčko budoucnosti. Po měsíci práce, oprav a úprav jsme v rámci školní družiny vyrobili dva modely. Prvním je „ŠKODA PET – O“. Toto autíčko vychází z představ o chytrém autě budoucnosti loňských žáků 2 .C oddělení ŠD. Jedná se o ekologické vozidlo, do kterého se vejde celá rodina a možná i pár kamarádů. Je vyšší, pevné a odolné. Jezdí na plastové odpadky, které se přidávají pomocí sběrného boxu v zadní části auta – plní se před jízdou. Auto pak nevyfukuje pomocí spodních trysek škodlivé zplodiny, ale kyslík. Tím čistí vzduch a pomáhá životnímu prostředí. Na své střeše a kapotě má pak malý lesík, tím také přispívá k lepšímu životnímu prostředí. Obrovskou výhodou je, že stromy vrhají na auto stín. V letních měsících tak není nutné hledat stinná místa, protože stín si vozíte všude s sebou. Navíc po cestě i voní a rozdává radost nejen kolemjdoucím, ale také ptáčkům nebo veverkám, které si mohou během parkování na střeše auta odpočinout… Naše autíčko budoucnosti pro nás byla výzva! První týden jsme si jen povídali o tom, jak by mělo vypadat auto, které by děti chtěly řídit, až budou dospělé, co by mělo mít navíc v porovnání s autem, se kterým jezdí s rodiči. Co od takového auta očekávají a co by ocenily. V závěru besedy děti dostaly papíry, na které měly nakreslit a napsat své představy. V další fázi příprav jsme vycházeli ze všech našich nápadů a nákresů. Vytvořili jsme jeden návrh, do kterého jsme společně zakomponovali různé připomínky a postřehy. Potom následovalo rozdělení úkolů. Začali jsme podvozkem. Adámek slíbil, že uprosí tatínka, který chtěl odvézt do sběrného dvora desku na kolečkách, aby mu ji dal na podvozek našeho autíčka. Sebík a Stellinka přinesli krabice. Natálka v lese našla klacíky na kmeny stromů a pak nadšeně s Adámkem a Alexem skládali papírové koruny stromů. Rozárka, Viktorka a Simonka s Eliškou ochotně mačkaly „travnatý porost“ z papíru. Verunka natírala základní díl karoserie. Míša, Patrik a Sebík pak barvili další kusy kartonu. Okna vystřihla, pečlivě dokreslila a připevnila Natálka s Kájou. SPZ dělala Viktorka společně s Natálkou. Sběrný box na plastový odpad natřel Míša. Závěrečné jemné detaily fixou si vzala na starost opět Natálka.

design skoda 2019
Druhým autíčkem je „ŠKODA – MYŠKA“ – základní myšlenku a hlavní slovo měla při realizaci tohoto modelu Natálka. Přesně věděla, jak by mělo autíčko vypadat, co by mělo umět a jak by mělo řidiči sloužit. Svoji představu definovala takto: „"Naše autíčko se jmenuje Myška. Je vidět ven i dovnitř. Anténkou chytá vesmírné informace. Řidič během jízdy může využít WC. To se hodí hlavně v kolonách."
Práce nás neskutečně bavila, celé léto jsme si drželi pěsti…

Nyní přišla skvělá zpráva! Ta radost, kterou jsme s dětmi zažili, se nedá slovy popsat… „ŠKODA PET-O“ zaujala odbornou porotu a „ŠKODA MYŠKA“ hlavního šéfa designu ŠKODA AUTO natolik, že jsme zvítězili ve dvou kategoriích. 26. listopadu pro nás, a obě naše autíčka, přijede až ke škole autobus a my se vypravíme do Mladé Boleslavi, kde strávíme s dětmi ze 3.C třídy den plný zábavy. Slavnostně nám budou předány krásné hodnotné ceny. Reportáž ze slavnostního udílení cen přineseme začátkem prosince… moc se těšíme! A organizátorům děkujeme za krásnou příležitost myslet kreativně a současně ekologicky…

Jana Jílková, vychovatelka ŠD

Co máme dnes k jídlu?

jidloJídelníček plný zdravých dobrot.

Školní fotogalerie

fotogalerie banner

Důležité dokumenty

word ikonkaŠkolní řád
pdf ikonka+Klasifikační řád

pdf ikonkaŠVP - od 3. 9. 2018 

pdf ikonka
+ŠVP družina
pdf ikonka+Vnitřní řád družiny
pdf ikonka+Dodatek ŠVP LMR

word ikonkaVýroční zpráva 2017/18

pdf ikonkaRozpočet pro rok 2019

pdf ikonkaStřednědobý výhled 2019

pdf ikonkaSchválený fin. plán stat. městem Prostějov 2017

pdf ikonkaNormativní rozpočet př. nákladů - KÚ 2019

pdf ikonkaŠkolní preventivní strategie

pdf ikonkaPreventivní program školy (2017/2018)

pdf ikonkaGDPR - prohlášení o ochraně osobních údajů

doc ikonkaŽádost o uvolnění žáka

schránka důvěry
ZŠ Jana Železného